Festivalul de Film de la Berlin LISTA CÂŞTIGĂTORILORCea de-a 65-a ediţie a galei Festivalului de Film de la Berlin a avut loc sâmbătă seară şi s-a încheiat prin decernarea marelui premiu, Ursul de Aur, cineastului iranian disident, arestat la domiciliu, Jafar Panahi, recompensat pentru lungmetrajul “Taxi”. Acelaşi film a primit vineri premiul Federaţiei Internaţionale a Criticilor de Film (FIPRESCI).

Selecţia oficială a celei de-a 65-a ediţii a Festivalului de Film de la Berlin a inclus 23 de pelicule, dintre care 19 au concurat pentru marile trofee din competiţia oficială. 21 dintre aceste filme au fost proiectate în premieră mondială.

“Aferim!”, o peliculă alb-negru regizată de Radu Jude, a fost singurul film românesc din competiţia de anul acesta a Berlinalei, iar în secţiunea necompetiţională Panorama a fost inclus un alt lungmetraj autohton, “De ce eu?”, de Tudor Giurgiu.

Radu Jude a primit premiul Ursul de Argint pentru cea mai bună regie, care, anul acesta, i-a fost decernat, ex aequo, şi Malgorzatei Szumowska, pentru filmul “Body”.

“Aferim!”, regizat de Radu Jude, a avut premiera mondială miercuri, la Berlinale Palast, şi a fost primit cu aplauze din partea publicului, în timp ce presa internaţională de profil a publicat cronici elogioase la adresa sa.

“Aferim!”, despre care presa internaţională de profil a relatat că este “o lecţie aspră de istorie, uşurată de umorul deocheat şi de elementele westernului clasic”, este un film istoric, a cărui acţiune are loc în Ţara Românească a începutului de secol XIX, unde un zapciu, interpretat de actorul Teodor Corban, însoţit de fiul său (Mihai Comănoiu), caută un rob fugar (Cuzin Toma).

Cea mai recentă prezenţă a unui film românesc în competiţia oficială a Festivalului de la Berlin a fost înregistrată în urmă cu doi ani, când “Poziţia copilului”, produs de Ada Solomon şi regizat de Călin Peter Netzer, a câştigat trofeul Ursul de Aur.

Filmul “45 Years”, de Andrew Haigh, a primit premiile pentru interpretare, decernate actorilor Tom Courtenay şi Charlotte Rampling, în timp ce marele premiu al juriului i-a revenit peliculei “El Club”, de Pablo Larrain, iar premiul pentru cel mai bun scenariu, lui Patricio Guzmán, pentru “El botón de nácar/ The Pearl Button. Premiul Alfred Bauer pentru originalitate a mers la “Ixcanul/ Ixcanul Volcano”, de Jayro Bustamante.

Juriul Berlinalei 2015 (5 – 15 februarie) a fost format din regizorul Darren Aronofsky (SUA), Daniel Brühl (actor, Germania), Bong Joon-ho (regizor, Coreea de Sud), Martha De Laurentiis (producător, SUA), Claudia Llosa (regizor, Peru), Audrey Tautou (actriţă, Franţa) şi Matthew Weiner (producător şi scenarist, SUA).

Ceremonia de decernare a premiilor a avut loc la Berlinale Palast, fiind difuzată în direct pe site-ul evenimentului. Festivalul se va încheia odată cu proiecţia filmului ce a fost desemnat câştigător al trofeului Ursul de Aur.

Berlinala atrage anual peste 450.000 de spectatori, peste 3.000 de jurnalişti din 80 de ţări, cu peste 400 de filme în program, fiind astfel, după Festivalul de la Cannes, cel mai important eveniment cinematografic european de profil.

Anul trecut, premiul Ursul de Aur a fost acordat filmului “Black Coal, Thin Ice”, de Yi’nan Diao.

LISTA completă a câştigătorilor la Festivalul Internaţional de Film de la Berlin 2015:

Ursul de Aur pentru cel mai bun film - “Taxi”, de Jafar Panahi

Ursul de Argint – Marele Premiu al juriului - “El Club/ The Club”, de Pablo Larraín

Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor - Radu Jude, pentru “Aferim!”, şi Malgorzata Szumowska, pentru “Body”

Ursul de Argint pentru cea mai bună actriţă - Charlotte Rampling, pentru rolul din “45 Years”, de Andrew Haigh

Ursul de Argint pentru cel mai bun actor - Tom Courtenay, pentru rolul din “45 Years”, de Andrew Haigh

Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu - Patricio Guzmán, pentru “El botón de nácar/ The Pearl Button”

Premiul “Alfred Bauer” pentru noi perspective în arta cinematografică - “Ixcanul/ Ixcanul Volcano”, de Jayro Bustamante

Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj - “Hosanna”, de Na Young-kil

Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj - “Bad At dancing”, de Joanna Arnow

Premiul juriului secţiunii de scurtmetraje (Audi Short Film Award) – “Planet Σ”, de Momoko Seto

Premiul pentru cel mai bun film de debut din secţiunea Panorama - “600 Millas”, de Gabriel Ripstein

Ursul de Argint pentru realizări artistice şi tehnice deosebite – Sturla Brandth Grøvlen pentru imaginea filmului “Victoria”, de Sebastian Schipper; Evgeniy Privin şi Sergey Mikhalchuk pentru imaginea filmului”Pod electricheskimi oblakami/ Under Electric Clouds”, de Alexey German

Scurtmetrajul nominalizat pentru premiile Academiei de Film Europene 2015 – “Dissonance”, de Till Nowak

Ursul de Aur pentru întreaga carieră – Wim Wenders

Premiul Berlinale Camera – regizorul Marcel Ophüls, istoricul de film Naum Kleiman, activiştii şi fondatorii Slow Food Alice Waters şi Carlo Petrini

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din competiţie – “El botón de nácar”, de Patricio Guzmán

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Panorama – “Ned Rifle”, de Hal Hartley

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Forum – “Histoire de Judas”, de Rabah Ameur-Zaïmeche

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din competiţie – “Taxi”, de Jafar Panahi

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama – “Paridan az Ertefa Kam/ A Minor Leap Down”, de Hamed Rajabi

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum – “Il gesto delle mani/ Hand Gestures”, de Francesco Clerici

Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Panorama – “Que Horas Ela Volta?”, de Anna Muylaert

Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum – “Zurich”, de Sacha Polak

Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas), acordat unui film din competiţie – “Victoria”, de Sebastian Schipper

Premiul Label Europa Cinemas – “Mot Naturen”, de Ole Giæver şi Marte Vold

Premiul Teddy pentru cel mai bun film – “Nasty Baby”, de Sebastián Silva

Premiul Teddy pentru cel mai bun documentar – “El hombre nuevo/ The new man”, de Aldo Garay

Premiul Teddy pentru cel mai bun scurtmetraj – “San Cristóbal”, de Omar Zúñiga Hidalgo

Premiul juriului Teddy (secţiune care militează pentru drepturile minorităţilor sexuale) – “Stories of our lives”, de Jim Chuchu

Premiul Special Teddy – Udo Kier

Premiul Made in Germany – Perspektive Fellowship – Oskar Sulowski, pentru “Rosebuds”

Premiul Dialogue en Perspective – “Ein idealer Ort/ A Perfect Place”, de Anatol Schuster; menţiune specială – “Im Sommer wohnt er unten/ Summers Downstairs”, de Tom Sommerlatte

Premiul Caligari – “Balikbayan #1 Memories of Overdevelopment Redux III”, de Kidlat Tahimik

Premiul pentru pace – “The Look of Silence”, de Joshua Oppenheimer

Premiul Amnesty International – “Tell Spring Not to Come This Year”, de Saeed Taji Farouky şi Michael McEvoy

Premiul Heiner Carow – B-Movie: “Lust & Sound in West-Berlin”, de Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange

Premiul Think: Film – Oskar Dawicki pentru “The Performer”, de Maciej Sobieszczanski şi Lukasz Ronduda; “Untitled/ Human Mask”, de Pierre Huyghe; menţiune specială – “Thamaniat wa ushrun laylan wa bayt min al-sheir/ Twenty-Eight Nights and A Poem”, de Akram Zaatari

Premiul publicului pentru un film de ficţiune din secţiunea Panorama – “Que Horas Ela Volta?/ The Second Mother”, de Anna Muylaert

Premiul publicului pentru un documentar din secţiunea Panorama – “Tell Spring Not to Come This Year”, de Saeed Taji Farouky şi Michael McEvoy

Premiul cititorilor Berliner Morgenpost – “Victoria”, de Sebastian Schipper

Premiul cititorilor Tagesspiegel – “Flotel Europa”, de Vladimir Tomic

Premiul cititorilor publicaţiei LGBT Siegessäule – “Zui Sheng Meng Si”, de Chang Tso-Chi

Premiul VFF Talent Highlight Pitch, acordate la Berlinale Talent Campus: Gema Juarez Allen (Argentina) şi Abner Benaim (Panama), pentru “Biencuidao”

Arte International Prize – Marcela Said (Chile), pentru “Los Perros”

Premiul Dolby – Warren Santiago (Thailanda, Filipine).

Sursa : mediafax.ro